תערוכות עבר

יצחק ירושלמי – מתוך ארכיון תצלומים, פוטופואטיקה 12

2023

יצחק ירושלמי, צלם אוטודידקט, התוודע לצילום כילד חוץ בקיבוץ חוקוק. מכספי עבודות מזדמנות רכש לעצמו מצלמה מתוצרת יאשיקה, ובגיל 13 החל לצלם את קהילת העולים, תושבי המעברה, ובהמשך את קהילת שכונת מורשה ברמת השרון אליה השתייך. המצלמה של ירושלמי מתפקדת כתחליף למבט, שנעדר מחיי היומיום של אותם עולים מן המזרח, שחיו בשולי החברה.
התערוכה בגלריה לאמנות של מוסררה מספקת הצצה לארכיון תצלומים דיגיטליים בשחור־לבן, המקוטלגים לפי נושאים הרווחים בעבודתו של ירושלמי: תצלומי דיוקנאות, זוגות, כלי תחבורה, חבורות והווי בשכונת מורשה.

שיר טיפוס | טקסטים פואטיים על מדרגות מוסררה

2023

עורכת ומנחה: לאה קליבנוף-רון
בהשתתפות: משוררים.ות  אורחים.ות
תכנון ובניית מערכת שמע אינטראקטיבית: עמר גולדברג

 

תערוכת בוגרי.ות התוכנית 40+ של המחלקה לצילום

2023

הגלריה לאמנות של ביה"ס מוסררה מציגה:
★ תערוכת בוגרי.ות התוכנית 40+ של המחלקה לצילום ★

תכנית הלימודים הדו שנתית ארבעים פלוס, מלמדת צילום כאמנות עכשווית, ומיועדת לקהל מרקעים שונים. התערוכה של 16 בוגרי ובוגרות התוכנית לשנת 2023, משקפת את הישגיהם ואת התהליך הלימודי, הטכני והרעיוני, אותו עברו הסטודנטיות.ים במהלך שנתיים ושלוש שנות לימודים.

התערוכה מהווה נקודת שיא בלימודיהם, ובה נראות תוצאות מחקר צילומי מתמשך, והתמודדות עם סוגיות אישיות וחברתיות באמצעות פניו השונים של המדיום הצילומי.

תערוכת הבוגרים והבוגרות 2023

2023

הגלריה לאמנות של מוסררה תציג החודש חלק מתערוכת הבוגרים והבוגרות של שנת 2023.

הנסיבות

2023

מורל דרפלר, אמן ומרצה בבית הספר לצילום מוסררה, נהרג בפיגוע ברכבת בנהריה בשנת 2001, מאז מתקיימת בגלריית מוסררה לאמנות תערוכה שנתית המקיימת דיאלוג עם יצירתו. בתערוכה הנוכחית, 'הנסיבות', מתייחסת האוצרת אורה לב לעומק פני השטח של פוטוגרמות שיצר מורל,  ובהן יסודות  של מציאות שנוכח בה ביטוי של עימות, חיות, אדם, הפראי והצבאי מיוצגים בצורה דו ממדית הירוגליפית. פני הקרקע נחפרים, נחרטים, נחקרים, המוכנות המתמדת לאיום נתפסת כמצבו הטבעי של העולם. העבודות שנבחרו לתערוכה בוחנות את האופן בו אנו מתבוננים במרחב המקומי ומנסחים לעצמנו נרטיב, התבוננות המתאפיינת בחידוד הדרגתי ואִטי של המבט על המרחב הגיאופוליטי בישראל.

לפעמים גלגולים נעשים בסתר

2023

לחרקים יש מקדמת דנא תפקיד מרכזי במיתולוגיות, בספרות ובאמנות. אולי דווקא הזרות הביולוגית שלהם, כביכול, היא שדחקה בנו לראות בהם איום ממשי ומטאפורי – ולא בני ברית ושותפים, האחראים במידה רבה גם למזון הטרי שלנו. המודעות האקולוגית של ימינו, המתהווה גם על רקע משבר האקלים, קוראת לשינוי תפיסתי. כבר ברור לנו שריסוסים אלימים ועיור מואץ גורמים לשינויים מרחיקי לכת במערכות אקולוגיות, וכי הפגיעה בדפוסי החיים של החרקים כרוכה בסכנת רעב כלל-אנושי ורעות חולות אחרות.

התערוכה הקבוצתית "לפעמים גלגולים נעשים בסתר", חותרת לכונן פרדיגמה חדשה  אודות המחשבה האנושית לגבי חרקים. מחשבה חדשה המודעת לכך ש" אנו רק אורחים בעולם החרקים, אורחים מאוחרים מאוד ובלתי מנומסים". (מתוך: עולם קטן, דרור בורשטיין).

שיר טיפוס | טקסטים פואטיים על מדרגות מוסררה | 15.5.2023

2023

משורר אורח: שחר מריו מרדכי

עורכת ומנחה: לאה קליבנוף-רון
תכנון ובניית מערכת שמע אינטראקטיבית: עמר גולדברג

 

קיר אמן- צילומים מתארחים על הקיר שממול

2023

קיר האמן האינטימי יארח דימויים של צלמים מקומיים. הדימויים יתארחו ממול לפרויקט-"שיר טיפוס",  ויקיימו איתו דיאלוג סמוי וגלוי. זו הצעה לשיטוט מחשבתי אינטואיטיבי המאפשרת מפגשים והקשרים חדשים בין הדימוי הצילומי על קיר האמן, לטקסט שנמצא מעבר לגבו במיזם-"שיר טיפוס". 

המסדרון

2023

המסדרון חוזר!  והפעם  עם תערוכה זוגית של מצטייני הקורס שפה צילומית במחלקה לצילום במוסררה. המסדרון -איזור מעבר המציג תערוכות  סטודנטים מתוך פרויקטים ותהליכים שנעשו במשך שנת הלימודים. 

פתיחה: יום רביעי-14.6.23 בשעה 12:15

מנחה ואוצר:  תומר קאפ

מציגים: בת עמי בנטור ויונתן בארי

 

מרחב פרטי: בין צילום להדפס

2023

ארבעה מרכזי אמנות בירושלים – סדנת ההדפס ירושלים; הגלריה החדשה סדנאות האמנים טדי; גלריה ברבור; והגלריה החברתית של מוסררה, בית הספר לאמנות ולחברה – משתפים פעולה ביצירת חמש תערוכות, המבקשות להציג תמונת מצב של ההדפס העכשווי בארץ.

 

שיר טיפוס | טקסטים פואטיים על מדרגות מוסררה

2023

עורכת ומנחה: לאה קליבנוף-רון
בהשתתפות: משוררים.ות  אורחים.ות
תכנון ובניית מערכת שמע אינטראקטיבית: עמר גולדברג

 

ארבע פעימות

2022

הגלריה החברתית של מוסררה מארחת את המחזור הראשון של חממת האמנים.יות למצוינות ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, המתקיימת בליווי בית ספר מוסררה . לחממת 2022 נבחרו אמניות, הפועלות במרחב שבין אמנות, חברה וחינוך. הפרויקטים שבחרו לממש טומנים בחובם פוטנציאל לשינוי אישי וחברתי תוך העצמת קהילות היעד במקומות שונים בארץ.

גדר חיה

2022

תערוכה לזכר מורל דרפלר

חברי "אינדי גלריה שיתופית לצילום", הוזמנו להיכנס לתוך ארכיון עבודותיו של מורל דרפלר ז"ל ולקיים דיאלוג עם הנושאים שהעסיקו את דרפלר ביצירתו: יחסי אדם-חיה וטבע-תרבות.

דיוקן קבוצתי צלם.ת וצופה

2022

אוסף מוסררה, שני מהלכים

התערוכות המוצגות בשתי הגלריות בבניין ההיסטורי, מראות מקבץ תצלומים מתוך אוסף מוסררה , ועבודות נוספות, שהוצגו בתערוכות קבוצתיות בגלריות בית הספר לאורך השנים. שמות התערוכות מפנות את תשומת ליבו של הצופה אל אסטרטגיות של תלייה, ואל דיאלוג בין צילומים שנפגשו באקראי בתוך האוסף.

הגלריה ע״ש דרפלר

קו רוחבי וטוטם

2022

אוסף מוסררה, שני מהלכים

מפגש חזותי בין משפט צילומי צבעוני ורוחבי בעל תנופה עזה של מבטים ומחוות, לבין טוטם בשחור לבן של דיוקנאות , מקומות וסימנים. החיבור בין קו רוחבי לניצב, בין דמויות מפורסמות לאנונימיות ובין המקומי לבינלאומי מבקש לייצר דיאלוג ברמות שונות ובין תודעות צילומיות מגוונות כמו שעשוי לקרות בסלון הבית.

 

הגלריה החדשה

קצה הנוף | תערוכת מסכים מתוך ארכיוני צילום

2022

התערוכה "קצה הנוף" פורשת נקודות מבט של 13 צלמים וצלמות על קצה הנוף בנקודת זמן הנוכחית. היא מורכבת מדימויים נעים ומתצלומים, המוקרנים ברצף, בהתאם לבחירת היוצרות.ים.

יצאתי לחפש ערפל | פוטופואטיקה 11

פוטופואטיקה

התערוכה "יצאתי לחפש ערפל", מניחה נקודת מפגש בין הצלם יואל קנטור לבין הסופר והפובליציסט אלברט סויסה, שתי פרסונות שהעיר ירושלים נוכחת בתודעתם, ומשפיעה על האופן שבו הם רואים את סביבת חייהם.

בראשית מחאה | לשון רבים | Tongue of Many | صيغة الجمع | פוטופואטיקה 10

2021

בחודש מרץ 2021 נפתחו בגלריות מוסררה שלוש תערוכות המחברות תחת הגג הרעיוני של פוטופואטיקה בין אמנות פלסטית לשירה והגות.

בראשית מחאה | והרוחות נושבות | פוטופואטיקה 10

2021

בחודש מרץ 2021 נפתחו בגלריות מוסררה שלוש תערוכות המחברות תחת הגג הרעיוני של פוטופואטיקה בין אמנות פלסטית לשירה והגות.
צבר התערוכות הנוכחי מבקש להציב מראה עכשווית ולבחון סוגיות חברתיות ומחאתיות, בעקבות המחאה החדשה של שנת 2020-2021, ובהשראת תנועת הפנתרים השחורים שפעלה באומץ וביקשה לשבור את חומות הניכור והעוני המשפיל.

בראשית מחאה | דמעות אמרנו פנינים | פוטופואטיקה 10

2021

"דמעות, אמרנו, פנינים…" (ויקי שירן)

ד"ר ויקי שירן (1947–2004), מן המנהיגות הבולטות בתנועות למען צדק חברתי בישראל מאז שנות ה-70 של המאה ה-20, הייתה מקורבת ל"פנתרים השחורים" וממובילות תנועות המחאה שנולדו בעקבותיה: "אזרחים למען השכונות" ו"החזית המזרחית", פעילה מרכזית בתנועות מחאה מזרחיות פמיניסטיות וממייסדות תנועת "אחותי" ו"הקשת הדמוקרטית המזרחית".