תוכנית לימודים 40+

תוכנית 40+ שנה א'

השנה הראשונה מורכבת משלושה קורסים המתקיימים בבית ספר מוסררה באופן פיזי – קורס בניית שפה צילומית אישית, קורס סטודיו ומעשים אחרים, וקורס פוטושופ לצלמים והמרחב הדיגיטלי. יום לימודים מלא אחת לשבוע – יום ג׳ בין השעות 10:00 ל-19:00. ביום זה ייערכו – על פי רב – שלושת השיעורים.
28 מפגשים: 21 מפגשי לימוד לאורך השנה בכיתות עם מרצים קבועים ( אורך המפגש 3 שעות אקדמיות), 2 סדנאות עם מרצים אורחים, 2 סיורי גלריות, 2 סיורים מודרכים בתערוכות במוסררה, אירוע פתיחת תערוכה של התוכנית.

* פתיחת התוכנית מותנית בהרשמה של 10 סטודנטים.

בנוסף לקורסים התוכנית כוללת גם:
– שני סיורי גלריות בתל אביב ובירושלים בהתאם לתערוכות,
– שני סיורים מודרכים בתערוכות במוסררה,
– סדנאות עם צלמים פעמיים בשנה, בהן תפגשו צלמות וצלמים שיספרו על עבודתן ויעבירו סדנה בתחום מומחיותם,
– 2 שיעורי בחירה ללא תשלום נוסף: תולדות הצילום ותולדות האמנות.

שכר לימוד: 10,900 ש"ח

פוטושופ לצלמים והמרחב הדיגיטלי
מנחה | דוריאן גוטליב

3 ש׳׳ש, הקורס יתקיים בבית ספר מוסררה בימי שלישי

הקורס יאפשר לסטודנטים ללמוד את הכלים השונים בתוכנה, לשלוט בהם ולהקנות הרגלי עבודה נכונים במרחב הדיגיטלי. בקורס נכיר את המעבדה הדיגיטלית של בית הספר. יילמדו השלבים השונים בסריקה ובעיבוד הקובץ הדיגיטלי ועד לשלב ההכנה להדפסה. באמצעות תרגילים מעשיים וקצרים בצילום ועיבוד תמונה נעסוק בכמה נושאים ונכיר אמנים וצלמים העושים שימוש בתוכנה ככלי מרכזי בעשייתם וכביטוי אישי או פוליטי! הסטודנטים יתוודעו לאפשרויות הגלומות בתוכנה ויתחילו ליצור עבודות אשר יעשו שימוש בה בצורה מושכלת ומנומקת ככלי רעיוני בעבודתם האמנותית.

סטודיו ומעשים אחרים
מנחה | אסף אלבוחר

3 ש׳׳ש, הקורס יתקיים בבית ספר מוסררה בחדר הסטודיו בימי שלישי

מטרת הקורס להכיר ולהקנות יסודות בתפעול המצלמה והבנת הסטודיו לצילום ככלי מרכזי בתהליך הייצור של התצלום המתוכנן והמוקפד. צילום סטודיו מתאפיין בין השאר, בשליטה מקסימלית על אופי הדימוי המצולם בו תוך מתן דגש מרכזי לאור ולחלל המצטלמים. אך מלבד הגדרה טכנית זו מאפיין מהותי חשוב לתצלומי סטודיו נעוץ בהבניית החלל ומה שנבחר להכיל בתוכו במיוחד ורק למען צילומו. נבקש להגדיר את צילום הסטודיו כיצירת מערך מובנה ומוקפד של מצלמה – חלל – אובייקט/סובייקט – תאורה, אשר נוצר במיוחד לצורך צילומו ויעלם מן העולם לאחריו. זאת בניגוד מהותי לצילום החטף (SNAP-SHOT) אשר לוכד וגונב את העולם הקיים ממילא, בו אנו נתקלים רק לרגע.

מתכונת המפגשים תנוע בין מצגות חזותיות והדגמות טכניות לבין צילום מעשי. הסמסטר הראשון של הקורס יוקדש להכרת המצלמה ומרחב הסטודיו כמקום המפגש של המצלמה עם חלל ותאורה שנוצרו למענה. נלמד להכיר ולהפעיל את ציוד התאורה בסטודיו דרך סדרת שיעורי צילום מעשי של סט LIFE-STILL .הסמסטר השני יפתח במספר התנסויות בצילום דמות בסטודיו. בהמשכו נשכלל את העשייה ונוציא אותה אל מחוץ לקירות הסטודיו הפנימי אל לוקיישנים מגוונים ונסיים בהגשת סדרה אישית העושה שימוש בכלי התאורה שנכיר יחד כדי להפוך מקום – אל "סטודיו".

שפה צילומית אישית
מנחה | דפנה איכלוב

מנחה: דפנה איכילוב – ראשת המחלקה לצילום

3 ש׳׳ש, הקורס יערך בבית הספר מוסררה, בימי שלישי.
בהתאם לתכנית הלימודים הקורס יכלול יציאות לצילומים וסיורים בשטח.
במהלך החלק הראשון של הקורס הסטודנטים יכירו מושגי יסוד במדיום הצילום : כוחו של האור והמשמעויות הנלוות לו, זמן ומרחב בצילום, החומריות של מדיום הצילום הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט הרעיוני: פוקוס, תנועה, נקודת מבט, מסגור וחיתוך, קומפוזיציה, צורה וקו, זווית ומרחק, טקסטורה וצבע. לצד הבנה ותרגול של מרכיבי של שפת הצילום, הסטודנטים ייחשפו לגופי עבודות ותהליכי עבודה של צלמים מתקופות וז'אנרים שונים.
בחלקו השני של הקורס, כל סטודנט יתחיל לגבש נקודת מבט אישית משלו. נחשף לז'נרים מרכזיים מעולם הצילום: צילום תיעודי, מבוים, צילום טבע דומם (מוצר), צילום אופנה, פורטרט, ועוד.