תוכנית לימודים 40+

תוכנית 40+ שנה ב'

התכנית בשנה ב׳ מורכבת מחמישה קורסים. כל הקורסים יתקיימו באופן פרונטלי בבית הספר מוסררה בימי שלישי. התכנית מיועדת לבוגרי שנה א׳ בצילום או למתעניינים עם רקע מתאים שימצאו מתאימים על ידי ועדת הקבלה.

להלן תכנית הקורסים (פירוט בהמשך):

1. קורס מרכזי – הנחיית פרויקט אישי. מרצה: רם ברכה (שנתי),
2. קורס צילום אנלוגי וחדר חושך למתחילים. מרצה: רם ברכה (סמסטר א'),
3. קורס פוטושופ מתקדם ובניית אתר אישי. מרצה: איתי נדב (סמסטר ב׳)
4. קורס סטודיו מתקדם. מרצה: אסף אלבוחר (סמסטר א׳)
5. קורס הצבה בחלל. מנחה: עינת עריף-גלנטי (סמסטר ב')

יום לימודים מלא אחת לשבוע – יום ג׳, משעות הבוקר עד שעות הערב. ביום זה ייערכו – על פי רב – שלושת השיעורים.

התוכנית כוללת:

25 מפגשים: 21 מפגשים לאורך השנה בכיתות עם מרצים קבועים (10 בסמסטר א׳, 11 בסמסטר ב׳). אורך המפגש 3 שעות אקדמיות), 2 סדנאות עם מרצים אורחים ו-2 סיורי גלריות ייחודים לתוכנית.

מה עוד מקנה לכם שכר הלימוד:                                                                  

שימוש במעבדה הדיגיטלית לרבות הדפסות במחיר מסובסד, שימוש בספרית בית הספר, שימוש במחסן ציוד בהתאם לנהלים, השתתפות בכל אירועי בית הספר (מוסררה במדבר, פסטיבל מוסררה מיקס, פתיחות תערוכות ועוד), שימוש בכל מתקני בית הספר שיעמדו לרשות הסטודנטים (כגון סטודיו לצילום, עריכת וידאו וכדומה).

בנוסף לתוכנית הייחודית למסלול 'ארבעים פלוס', תוזמנו להשתתף גם בתכנית הסדנאות המשותפת לשנים ב' + ג' של המחלקה לצילום. תכנית זו תתקיים בימי ראשון לאורך כל שנת הלימודים והיא כוללת הרצאות, סדנאות אורח, סמינרים קצרים ועוד. הלו"Z המפורט של המפגשים יישלח בהמשך.

* פתיחת שנת הלימודים מותנית בהרשמה של 10 סטודנטים.

* שכר הלימוד עבור התוכנית המלאה: 10,130 ש"ח.

הנחייה לפרויקט אישי
מנחה | רם ברכה

מועד קיום המפגשים: יום ג׳ 10:30-13:00, שנתי

במהלך השנה יפתחו הסטודנטיות והסטודנטים גוף עבודות חדש, תוך ליווי אישי רעיוני וחומרי. הדיונים במפגשים הקבוצתיים והאישיים יעסקו בהקשרים תיאורטיים וויזואליים המבוססים על מגמות בצילום עכשווי וההיסטוריה של האמנות ושל הצילום, תוך התייחסות לתהליך עבודה אישי. אופי השיעורים מורכב מהצגה ודיון בעבודות הסטודנטיות והסטודנטים לצד הרצאה ודיון בנושא צילומי חדש.

צילום אנלוגי וחדר חושך למתחילים
מנחה | רם ברכה

מועד קיום המפגשים: יום ג׳, 14:00-16:30, סמסטר א׳

בשיעור זה יחשפו הסטודנטים לעולם הקסום של חדר החושך. הסטודנטים ילמדו כיצד לצלם בסרט 35 מ׳׳מ, לפתח ולהדפיס צילומים בשחור ולבן במעבדה האנלוגית. הקורס ילווה את הסטודנטים מצעדים ראשונים במעבדה ועד לימוד של טכניקות מתקדמות במעבדה.
*ההשתתפות בקורס דורשת רכישת מצלמה אנלוגית, פילמים וניירות צילום.

ניו מדיה מתקדם ובניית אתר אישי
מנחה | איתי נדב

מועד קיום המפגשים: יום ג׳ 14:00-16:30, סמסטר ב'

מטרת הקורס היא לתת לסטודנטים כלים מגוונים לעבודה עם הצילום בעידן הדיגיטלי ולהתחיל מהלך של נוכחות הסטודנטים ברשת, מתוך הבנה כי מיומנויות מגוונות וחשיפה ברשת, הן חלק חשוב בהתפתחות המקצועית והאמנותית של הבוגרים. בקורס יוקדש פרק לבניית אתר פורטפוליו ובניית אתר אינטרנט אישי, פרק היכרות ושליטה בתוכנת לייטרום – כלי העבודה העיקרי של צלמים בעידן הדיגיטלי ופרק היכרות עם כלים מבוססי רשת או מובייל לעיבוד ויצירה של תוכן המותאם לתרבות הדיגיטלית. כמו כן הקורס יאפשר סיוע לסטודנטים באתגרים הטכנולוגיים בפרויקטים האישיים שלהם.

הצבה בחלל
מנחה | עינת עריף-גלנטי

מועד קיום המפגשים (יום בשבוע, שעות): יום ג׳, 17:00-19:30, סמסטר ב׳ 

המימד השלישי או השלם גדול מסכום חלקיו

תצלום הוא יצירה דו-מימדית הנצפית על מסך או כהדפסה, אך מה קורה כשנציב לצידו תצלום נוסף? או סדרה של תצלומים? או דימויים שונים בתכלית? ותצלומים בגדלים שונים? מה קורה כשאנו מקיפים את הצופה בעבודות חזותיות ומאפשרים לו להכנס אל תוך חוויה כוללת שיצרנו? עם התבססותו של הצילום הדיגיטלי ולצידו השימוש בפוטושופ, החלה לפרוח תנועה נגדית שמבקשת למרוד בדו-מימדיות של הצילום ולחזור אל התצלומים המודפסים, להפוך אותם לאובייקטים פיזיים, ע"י קיפול, גזירה, שילוב בין תצלומים, תפירה על גבי התמונה, הדבקה, חירור, ציור, חריטה ועוד. פעולות אלו מתערבות בדימוי ומשנות את משמעות הדברים. לעיתים השינוי מביא עימו ביטוי משעשע או סוריאליסטי ולעיתים מעצים רגשות אחרים ופועל אפילו כמחאה חברתית מובהקת. בקורס זה נלמד על הדימוי המצולם הבודד כחומר גלם ראשוני וממנו נצא לבדיקת האפשרויות והתכנים הגלומים בו, נרחיב את הבנתנו אותו והשפעת דרך ההצבה ואופן התצוגה שלו על קריאתו, ועל הבעת תוכן ורגש באמצעותו. נלמד על אמנים שונים שהופכים את היצירה הצילומית שלהם למורכבת ומעמיקה על ידי הרחבתה להצבות תלת מימדיות שונות וכמובן נתנסה ביצירת דימויים, סדרה והצבות המרעננות את המחשבה על המדיום.

סטודיו מתקדם
מנחה | אסף אלבוחר

מועד קיום המפגשים (יום בשבוע, שעות): יום ג׳ 17:00-19:30, סמסטר א

הקורס מבקש להרחיב את גבולות הסטודיו ולשכלל את הפעולות המתאפשרות בתוכו באמצעות סדרת התנסויות ותרגילים מעשיים. במהלך הקורס נכיר יחד טכניקות עבודה וציוד תאורה מתקדם. רצף תרגילים ועיסוקים ירחיב את מנעד הפעולה בחלל המואר, הנוצר עבור המצלמה. נעסוק באסתטיקה של החשיפה הארוכה והממושכת, נתרגל תצלומי תקריב / מאקרו, נעבוד עם ובעקבות תצלומים קיימים ועוד. בסוף הסמסטר נקיים הגשה מסכמת של שלל העיסוקים או לחילופין של עיסוק אחד מתוך הרצף שיפותח אל סדרה אישית מנוסחת.